Pædagogerne varsler konflikt – disse daginstitutioner rammes

Pædagogernes fagforening, BUPL, har udsendt stejkevarsel og sat navne på de kommuner og daginstitutioner, som varslet omfatter.

Arkivfoto: Katrina_S / Pixabay


Ballerup: Baltorpskolen. rugvænget, Bfo baltorpskolen. grantoften, Bfo baltorpskolen. grantoften,Bfo baltorpskolen. grantoften, Bfo baltorpskolen. rugvænget, Bfo hedegård. maglegården, Bfo hedegård. nordlys, Bfo måløvhøj skole. måløv, Bfo måløvhøj skole. måløv, Bfo måløvhøj skole. østerhøj, Bfo skovlunde skole. nord, Bfo skovlunde skole. nord, Bfo skovlunde skole. syd, Bfo skovlunde skole. syd, Bfo skovlunde skole. syd, Bfo skovvejens skole højager, Bfo skovvejens skole. øst 1, Bfo skovvejens skole. øst 2, Bhu bispevangen, krokodillen, Børnehuset rosenlund, D. baltorp bhu bispevangen, D. baltorp. bhu askelunden, D. baltorp. bhu grantoften, D. baltorp. bhu stjernehuset,D. baltorp. kirstinevang,D. baltorp. kornblomsten,D. hede-magleparken. bhu birke, D. hede-magleparken. bhu globe, D. hede-magleparken. bhu regnb, D. hede-magleparken. bhu sesam, D. måløvhøj, bhu kærlodden, D. måløvhøj, bhu søndergård,D. måløvhøj. bhu måløv by, D. måløvhøj. bhu stjernehøj, D. måløvhøj. fregatten, D. skovlunde himmel og hav, D. skovlunde. bhu lilletoften, D. skovlunde. bhu sømosen, D. skovlunde. bhu villa kulla, D. skovlunde. ellekilde, D. skovvejen, bhu nordpolen, D. skovvejen, bhu sydpolen, D. skovvejen, bhu valhalla i s, D. skovvejen, bhu ved skoven, D. skovvejen, valhalla i byen, D. skovvejen. lundegården, Distrikt måløvhøj, Distrikt skovlunde, Distrikt skovvejen,Hedegårdsskolen, Klub måløv, klakkebjerg, Klub måløv, måløv fritidsklub, Klub måløv. brydegården, Klub nord, lundegården, Klub nord, nordbuen,Klub nord, rosendal, Klub skovlunde, ellekilde,Klub skovlunde, fridrætten, Klub skovlunde, lundebjerg, Klub syd, fritidscentret, Klub syd, gfc,Klub syd, midgård, Måløvhøj skole. måløv, Måløvhøj skole. østerhøj, Pædagogisk udviklingscenter, Skovlunde menighedsbørnehave, Skovlunde skole. rosenlund og Skovvejens skole. egebjerg.

Gentofte: Fc charlottenlund, Fc gentofte, Fc hellerup, Fc jægersborg, Fc ordrup, Fc skovshoved, Fc vangede, Fc vognfjederen, Gfo bakkegården, Gfo dyssegårdsskolen
Gfo hellerup, Gfo kilden, Gfo maglegård, Gfo munkegård, Gfo ordrup, Gfo skovgården, Gfo skovshoved, Gfo tjørnegården, Gfo tranegård, Grønnegården gfov.ordrup skole, Skovgården fc og Skovgårdsskolen

Haderslev: Bevtoft sfo, Blomsterhaven, Børnehaven myretuen, Børnehaven møllehaven, Børnehaven sønder otting, Børnehaven troldehaven, Børnehuset chilli afdeling hopstru, Børnehuset egely, Børnehuset havanna, Børnehuset himmelblå, Børnehuset rosengården, Børnehuset suset, Børnehuset udsigten, Børneinstitutionen favrdal, Børnenes hus hammelev, Den tyske børnehave, Ejsbølhus, Fjelstrup børnehus, Fælles sfo nustrup-sommersted, Fællesskolen og sfo, Fællesskolen bevtoft skole / o, Fællesskolen favrdal/fjelstrup, Fællesskolen hammelev – sct se, Fællesskolen starup afdeling, Gram børnehave, Gram skole og sfo, Grønnebakken, Hammelev skole og sfo, Hulahoppen, Kridthuset, Lagoniskolen og sfo,
Legehuset, Legehuset arnum, Område favrdal/fjelstrup, Område gram, Område hammelev/sct. severin, Område hoptrup/marstrup, Område lagoni, Område nustrup/sommersted, Simmersted fribørnehave,
Skolen ved kløften, Spirevippen, Sukkertoppen – børnehus, Sønder otting skole afdeling ungeu, Sønder otting skole’s sfo, Troldemarken, Tumlehøjen – højgade, Tumlehøjen-overgårdsvej, Vores børnehave.

Helsingør: Bur specialpædagoger i Helsingør Børne og ungerådgivning, Børnehaven nyrup, Børnehaven rosenkilde, Børnehaven stokrosen, Børnehuset abildvænget, Børnehuset elverhøjen, Børnehuset globus, Børnehuset hallandsgården, Børnehuset klatretræet, Børnehuset kysten, Børnehuset mariehønen, Børnehuset snerlen, Børnehuset spiloppen, Børnehuset stjernedrys, Børnehuset søbæk, Børnehuset troldehøj, Børnehuset ålsgårde, Hellebæk børnehave, Helsingør børneasyl, Kasserollen, Montebello børnehus, Rudolf steiner børnehave, Skovparkens børnehus, Snekkersten børnehus, Sommerlyst børneinstitution, Tikøb familiehus, Villakulla 1 og Villakulla 2

Herning: Aulum byskoles sfo, krudthuset, Brændgård, Brændgårdskolen, Brændgårdsskolens sfo, Børneby øst, Børneby øst, tangsøgård, Børnecenter nord, Børnehuset molevitten, Børnehuset solstrålen, Børnehuset stjernen, Børneliv, Børneoasen lind, Børneuniverset, Børneuniverset sfo, Engbjerg skole, Eventyrhaven, Feldborg frie børneunivers, Fristedet sfo, Galaxen (vuggestue og integreret institution), Gullestrup skole, Haderup skole og børnehus, Hammerum skole, Holtbjergskolen
Hurlumhejhuset, Højgård børnehus, Højgårdskolen, Kaldalen, Kernehuset-engblommen, Kildebakken, Lind skole, Lundgaards skolens sfo, Lundgårdskolen, Læringscenter syd, Natur/idrætsinst. klatretræet, Regnbuen hodsager, Sinding-ørre- midt.hvepsereden, Skalmejegården, Skarrild skole, Skolegården, Skolen på sønderager, Snejbjerg skole, Snild
Spec. afsnit. herningsholmskol, Sunds skole, Tjørring skole, Vestervangskolen, Vildbjerg skoles sfo, Vinding skoles sfo, Ørnhøj skole, Østbyens børnehuse (vuggestue og integreret institution)

Høje-Taastrup: 5-eren, Basen fritids og ungdomsklub, Borgerskolen gruppeordning, Charlotteskolen, Engvadgård klubben i fløng, Fritidsklubben ungdomscafeen, Gadehave klubben i centrum, Impulsen,Klub inn, Mølleholmskolen, Reerslev fritids og juniorklub, Sengeløse fritids/ungdomsklub, Sengeløse skole afdeling øtoften, Sfo borgerskolen, Sfo charlotteskolen, Sfo fløng skole, Sfo gadehaveskolen etteren, Sfo mølleholmskolen,Sfo pyramiderne keops & kefren,Sfo sengeløse skole,Sfo torstorp skole,Sfo viben og Trillingeklubberne,

Kalundborg: Aktivarius Buerup skole, Børn, læring og uddannelse, Børnegården, Børnehaven gården, Børnehaven hobitten, Børnehaven krudthuset, Børnehaven mælkebøtten, Børnehaven vesterbjerggård, Børnehuset spiren, Engen, Eventyrhuset, Firhøjskolen, Gørlev skole & inklusion, Hvidebæk ungdomsskole, Hvidebækskolen & inklusion, Hækkemosen, Høng børneunivers, Høng skole, Kalundborg asyl børnehave, Kalundborg kommune/ftr-kontor, Kløvergården, Labyrinten, Lupinvejens børnehave, Løve børnehave, Løve-ørslev skole, Mariehønen, Møllevang, Naturbørnehaven de 4 årstider, Nordlyset, Nyrupskolen, Raklev børnehave, Raklev skole, Regnbuen, Rynkevangskolen & inklusion, Rørby børnehave, Sfo & sfo2 – løve ørslev, Sfo & sfo2 buerup skole, Sfo & sfo2 herredsåsen, Sfo & sfo2 , hvidebækskolen, Sfo & sfo2 kirke helsinge, Sfo & sfo2 nyrup skole, Sfo & sfo2 raklev skole, Sfo & sfo2 rørby skole, Sfo & sfo2 svebølle, Sfo & sfo2 tømmerup skole, Sfo & sfo2 årby skole, Sfo gørlev skole, Sfo rynkevangskolen, Sfo trekløveren, høng skole, Skolen på herredsåsen, Svalereden Svebølle skole, Toppen, Troldebo, Troldehøj, Viskinge børnehus, Østgården, Årby skole.

København: Askovfondens børnehus, Bellis, Bethlehems sogns menighedsbørnehave, Blågårdens børnehus, Børnehaven ansgars engle, Børnehuset balder-udfl.bh, Børnehuset frimestervej, Børnehuset gemmet, Børnehuset globen, Børnehuset hurlumhej, Børnehuset muslingen og ønskeø, Carolinehaven, Den gule prik, Dosseringens vuggestue, Dr. louises asyls børnehave, Edel liisbergs børnehus, Fritidscenter ydre nørrebro, Guldberg-hudegården udflytterbørnehave, Jagtvejens asyls vuggestue, Jordkloden, Linden, Læssøegården og skjold, Marthahjemmet, Røde rose 1 vuggestue, Røde rose 3, Rørsangeren, børnehaven, Sankt johannes gaarden, Schous børnehus,Stærebo, Utterslev børnegård og Vuggestuen guldberg-hudegården,

Nyborg: 4kløverskolens sfo – afd. Ørbæk, 4kløverskolens sfo- afd. Frørup, Aktivhuset hyrdegyden, Birkhovedskolen, Birkhovedskolens sfo, Danehofskolen/ sfo -afd. Nyborg, Danehofskolen/ sfo-afd. Vinding, Nyborgområdets ungdomsskole, Støttepædagogkorpset i nyborg, Vibeskolens sfo – afd. Aunslev og Vibeskolens sfo -afd. Ullerslev.

Silkeborg: Akacien, Ans skole, Arnen, Askehuset, Bakkegården, Balle børnehus, Balle naturbørnehv. skovgården, Balleskolen ‘fritidshuset’, Broparkens børnehave, Bryrup børnehave, Bryrup sfo, Børnecenter solbo, Børnegården, Børnehaven tyttebærhuset, Børnehuset ans, Børnehuset blæksprutten, Børnehuset søholt, Børnehuset thorning, Daginstituion naturstien, Daginstitution buskelund, Daginstitution gudenåen, Daginstitution kjellerup/levri, Daginstitution søhøjlandet, Daginstitutionen gødvad, Dalhaven, Dybkærgården, Elverhøjen, Engen, Frisholm skole sfo, Fritten ans sfo, Funder børnehus, Funder kirkebys børnehus, Funder-kragelund skoler, Fårvang børnehave, Fårvang sfo, Gjern børnehus – søndergade, Gjern børnehus – troldbjergvej, Gjern sfo Gjessø børnehave, Gjessø skolefritidsdel, Granly, Grauballe børnegård, Grauballe skole sfo, Gødvad sfo og fritidsgård, Hvinningdal børnehus, Hvinningdalskole, Hvinningdalskolens sfo, Højen, Inklusionscenteret højmarkskolen, Julsøhaven, Kernehuset, Kjellerup skole sfo, Kjellerupskole, Kragelund børnehave, Krathgården, Kærsgård vuggestue og bhv, Langsø sfo, langøskolen, Langsøskolen inklusionscenter, Laven børnehave, Levring børnehus, Lynghøjen, Mælkebøtten, Pædagogisk udviklingssektion, Regnbuen, Resenbro børnehave, Resenbro sfo, Sejs sfo, Sfo buskelundskolen, Sfo myretuen, Sjørslev skole og sfo, Skolegades børnehave/columbus, Skolen i nørskovlund inklusion, Skovbuen, Skovstjernen, Skægkær børnehave, Skægkær sfo, Sorring børnehus, Sorring sfo, Storkeredens børnehus, Svanen/ørnen, kragelund sfo, Søfryd Sølystskolen sfo, Them børnehave, Thorning sfo, Thorning special sfo, Toften, Troldehøjen, Troldhøj, Tumlehøjen, Vestre skole sfo, Vinderslev børne-og fritidsgård, Vinderslev sfo, Virken, virklund sfo, Virklund børnehave, Voel børnegård, Voel sfo.

Vejen: Andst børnecenter, Askov-malt sfo, Brørupskolens sfo, Bække skole sfo midgaard, Føvling børnecenter (børnehave og sfo), Gesten børnecenter, Glejbjerg børnecenter, Grønvangskolens sfo, Holmeå børnecenter (integreret institution og sfo), Højmarkskolen sfo, Højmarkskolens special afd., Jels sfo, Lintrup børnecenter, Rødding sfo, Østerby skole sfo, Østerbyskolens specialunderv.

Aalborg: Budolfi sogn men. børnehaven, Børnehaven 6’eren, Børnehaven ane dam, Børnehaven atlantis, Børnehaven bakkegården, Børnehaven bakkely, Børnehaven bautastenen, Børnehaven beatesmindevej, Børnehaven bikuben, Børnehaven blegkilde, Børnehaven blæksprutten, Børnehaven blåhvalen, Børnehaven blåkildevej, Børnehaven bulderby, Børnehaven børnely, Børnehaven damstræde, Børnehaven dannerhøj, Børnehaven doravej, Børnehaven dragehaven, Børnehaven egemarksvej, Børnehaven fantasia, Børnehaven feggesundvej, Børnehaven frydendal, Børnehaven fuglereden, Børnehaven fyrkildevej, Børnehaven fyrtårnet, Børnehaven gartnergården, Børnehaven gl. kongevej, Børnehaven hans egede, Børnehaven hellasvej, Børnehaven hellekisten/humlebi, Børnehaven henry, Børnehaven hurlumhejhuset, Børnehaven hvepsereden, Børnehaven hyrdeskoven, Børnehaven juliane, Børnehaven karolinelund, Børnehaven kastanien, Børnehaven kernehuset, Børnehaven knuden, Børnehaven kolloparken, Børnehaven korevej, Børnehaven kridthuset, Børnehaven krudtuglen, Børnehaven kærgården, Børnehaven lille tornhøj, Børnehaven lilletoften, Børnehaven lundsgårdsgade, Børnehaven mariehuset, Børnehaven marte meo, Børnehaven myretuen, Børnehaven myretuen, Børnehaven møllehuset, Børnehaven natur og miljø, Børnehaven nørholmsvej, Børnehaven pilehaven, Børnehaven planetvej, Børnehaven pyramiden, Børnehaven regnbuen, Børnehaven ridemandsmøllevej, Børnehaven rosengården, Børnehaven rævedalsvej, Børnehaven røverdal, Børnehaven skallerupvej, Børnehaven skovtrolden, Børnehaven smedegården, Børnehaven sofie, Børnehaven sofiendal, Børnehaven solsiden, Børnehaven solsikken, Børnehaven solstrejf, Børnehaven stjernedrys, Børnehaven stjernehuset, Børnehaven stjernen, Børnehaven strandparken, Børnehaven svanereden, Børnehaven sønderholm, Børnehaven thorsens allé, Børnehaven tofthøjvej, Børnehaven troldegården, Børnehaven troldehøj, Børnehaven troldhøj, Børnehaven trylleskoven, Børnehaven tusindfryd, Børnehaven ulvereden, Børnehaven valmuen, Børnehaven vivaldi, Børnehaven væksthuset, Børnehaven vaarst, Børnehaven ygdrasil, Børnehaven æblehaven, Børnehaven ønskehuset, Børnehaven østergade, Børnehaven østerladen, Børnehuset cirkeline, Børnehuset egholm færgevej, Børnehuset græshoppen, Børnehuset himmelblå, Børnehuset klarupvej, Børnehuset klodshans, Børnehuset lunden, Børnehuset løvbakken, Børnehuset løvvangen, Børnehuset provstejorden, Børnehuset sdr. skovvej, Børnehuset tiziana, Børnehuset troldereden, Børnehuset tvedholm, Børnehuset viaduktvej, Daginstitution fuglsang, Daginstitution margrethegaarden, Daginstitution vesterkær sogn, Daginstitutionen bisgården, Daginstitutionen bornholmsgade, Daginstitutionen danalien, Daginstitutionen eventyrhuset, Daginstitutionen fortuna, Daginstitutionen grenen, Daginstitutionen hellebælle, Daginstitutionen hyldehaven, Daginstitutionen kometen, Daginstitutionen mælkebøtten, Daginstitutionen roden, Daginstitutionen solhuset, Daginstitutionen stokrosen, Daginstitutionen thomas boss g, Daginstitutionen thulevej, Daginstitutionen tophøj, Daginstitutionen troldehuset, Di symfonia/spiloppen, Dus-ordningen byplanvej skole, Dus-ordningen farstrup skole, Dus-ordningen ferslev skole, Dus-ordningen filstedvejens sk, Dus-ordningen frejlev skole, Dus-ordningen gandrup skole, Dus-ordningen gistrup skole, Dus-ordningen gl. hasseris sk, Dus-ordningen gl. lindholm sk, Dus-ordningen gudumholm skole, Dus-ordningen gug skole, Dus-ordningen hals skole, Dus-ordningen herningvej skole, Dus-ordningen højvang skole, Dus-ordningen klarup skole, Dus-ordningen kongerslev skole, Dus-ordningen kærbyskolen, Dus-ordningen langholt skole, Dus-ordningen løvvang skole, Dus-ordningen mellervangskolen, Dus-ordningen mou skole, Dus-ordningen nibe skole, Dus-ordningen nr. uttrup skole, Dus-ordningen seminarieskolen, Dus-ordningen skansevejens sko, Dus-ordningen sofiendalskolen, Dus-ordningen stolpedalskolen, Dus-ordningen sulsted skole, Dus-ordningen svenstrup skole, Dus-ordningen sønderbro skole, Dus-ordningen sønderholm skole, Dus-ordningen tofthøjskolen, Dus-ordningen tornhøj, Dus-ordningen ulsted skole, Dus-ordningen vadum skole, Dus-ordningen vejgaard østre, Dus-ordningen vestbjerg skole, Dus-ordningen vester hassing s, Dus-ordningen vester mariendal, Dus-ordningen vesterkæret, Dus-ordningen vodskov skole, Flik-flak Fritidscentret byggeren, Fritidscentret fristedet, Fritidscentret herningvej, Fritidscentret huset, Fritidscentret højvang, Fritidscentret midtbysjakket, Fritidscentret smedegården, Fritidscentret sofiendal, Fritidscentret vesterkæret, Gl. hasseris børnehave, Gug børnehave, Hals børnehave Idræts- & naturbørnehave olympia, Idrætsbørnehaven vadum, Indsatsteam, Landsbyordning grindsted skole, Landsbyordning tylstrup skole, Landsbyordningen bislev skole, Landsbyordningen ellidshøj, Landsbyordningen hou skole, Landsbyordningen nørholm skole, Landsbyordningen nøvling, Landsbyordningen sebber skole, Landsbyordningen vaarst/fjelle, Lindholm fritidscenter, Multihuset junior-ungdomsklub, Naturbørnehaven vester hassing, Specialbørnehaven stampe, Sprog og integration, Storvorde børnehave, Unge og aktivitets huset, Ungecenter skuret/stedet, Vejgård børnehave, Vuggestuen hvorup kirkevej, Vuggestuen kastanjen, Vuggestuen luna, Vuggestuen ribevej, Vuggestuen skydebanevej, Vuggestuen smedegården, Vuggestuen spiren, Vuggestuen sydvesten, Vuggestuen tornhøjvej, Vuggestuen aagaarden.

Kilde: BUPL (Redaktionen har valgt at benytte BUPLs navne og stavemåde).