Kæmpe brøler: Hobro brugte ulovlig spiller mod AGF

af

Hobro IK kan meget vel miste de tre point, som klubben fik i fredagens kamp mod AGF.

Det viser sig nemlig, at Hobro IK har brugt en ulovlig spiller.

En procedurefejl havde gjort, at klubben havde ikke fået overført Adama Tambouras spillercertificat fra hans tidligere klub, Randers FC.

– Det er en meget beklagelig procedurefejl, der ikke må ske. På klubbens vegne skal jeg beklage over for vores trænere, spillere, sponsorer og fans. Vi vil samtidig benytte lejligheden til at stramme op på procedurerne, således at dette ikke vil kunne ske igen, siger Hobro IKs formand Steen Juulsgaard til klubbens hjemmeside.

Hobro vandt 2-1 mod AGF og udsigten til at tabe det hele giver skuffelse blandt spillerne:

– Lige nu er vi rigtig skuffede. Vi havde brug for tre point, og vi synes, at vi havde fortjent sejren efter en god fight. Men vi Men vi må op på hesten igen og hente point i de kommende kampe, siger anfører Mads Justesen til klubbens hjemmeside.

Hobro IK har sendt en redegørelse til DBU´s disciplinærudvalg, der behandler sagen i øjeblikket.