Au Revoir: Island ude af EM

Så gik den ikke længere – Island er ude af fodbold EM efter at være blevet løbet over ende af Frankrig i søndagens kvartfinale.

Det har været lidt af en saga, at se Islændingene gå hele vejen fra indledende runder til aftens kvartfinale.

Men franskmændende var for stor en mundfuld, som allerede efter 12 minutter fik første scoring på tavlen, da Olivier Giroud sendte bolden i mål. I 20. minut udbyggede Paul Pogba til 2-0.

Kort inden pausen gjorde Dimitri Payet det til 3-0 efter et hjørnespark og Antoine Griezmann nåede at udbygge til 4-0 inden pausefløjtet.

11 minutter inde i anden halvleg fik islændingene et godt spil op mod franskmændende og Kolbeinn Sightorsson reducerede til 4-1.

Men blot to minutter efter sendte Olivier Giroud igen bolden i modstandernes net og udbyggede til 5-1.

Der var flere muligheder til begge hold og i 84. minut lykkedes det Birkir Bjarnason at pynte lidt på stillingen, da han headede bolden i mål til 5-2.