Flygtet narkosmugler endelig dømt

I dag fik den tidligre internationalt eftersøgte serber, 36-årige Mirzet Bronja sin dom for at have indsmuglet en større mængde narkotika i perioden fra oktober til december 2011.

– Mirzet Bronja var allerede i 2012 varetægtsfængslet i denne sag, men da lykkedes det ham under varetægtsfængslingen at flygte ud af landet, fortæller anklager fra Sydøstjyllands Politi Bianca Trøjborg og fortsætter:

– Hans flugt fik dog en ende i starten af 2015, da han blev anholdt af tysk politi og her efterfølgende dømt – også for indsmugling af narkotika. Da tysk politi var færdige med at behandle den tyske sag, blev Mirzet Bronja den 15. juli 2015 udleveret til Danmark, hvor vi så kunne fortsætte sagen mod ham.

Udover fire forhold, der omhandler indsmugling af omkring 17 kilo amfetamin og 1,8 kilo kokain via den dansk-tyske grænse, var Mirzet Bronja også sigtet for at have flygtet under sin varetægtsfængsling i 2012 og for at have opbevaret en pistol og et tilhørende magasin med 12 skarpe patroner hos sin søster.

Retten i Kolding valgte i dag at dømme den 36-årige for alle seks forhold, og for det fik han 6 års ubetinget fængsel og blev udvist af Danmark med indrejseforbud for bestandigt, som anklagemyndigheden også havde nedlagt opstand om.

Tidligere er tre af Mirzet Bronjas medgerningsmænd blevet dømt i denne narkosag. To af dem fik 9 års fængsel og den sidste fik 10 års fængsel.

Mirzet Bronja modtog efterfølgende dommen.