
SKAT efterlyser ejerne af 8.5000 bankkonti, som bankerne ikke har kunne finde indehaverne af. Og i listen optræder navnet på en verdenskendt skuespiller og instruktør.
365nyheder.dk har gennemløbet listen og fundet mange interessante navne på personer, virksomheder og foreninger. Bl.a. Skibby Folkedanserforening, Frederiksborg Statsamt, Den Bulgarske Folkerepublik, Nationalbank of Abu Dabai, Trustees og Bosten University.
Også et enkelt prominent navn faldt vi over, nemlig Max von Sydow, der ifølge oplysningerne fra Nordea er bosiddende i Frankrig. Det passer meget godt til den verdensberømte svenske skuespiller og instruktør Carl Adolf “Max” von Sydow der netop er bosiddende i Frankrig. Om der vitterlig er tale om den 87-årige svensker ved vi ikke – og det ved Nordea tilsyneladende heller ikke.


