En lastbilchauffør fra Makedonien er blevet fængslet, sigtet for dokumentfalsk.
Mandag den 3. oktober i år standsede en politiassistent fra Sydøstjyllands Politi, Tungvognscenter Syd en bulgarsk lastbil ved Skærup Rasteplads.
Chaufføren, der var makedoner, fremviste en bulgarsk førerattest (Et dokument udstedt af en EU-stat til en vognmandsvirksomhed beliggende i det pågældende EU-land. En tredjelandsborger skal have en førerattest for at have lov til at køre for en vognmandsvirksomhed i EU. -red.) , som efter politiets opfattelse ikke så ægte ud. Der blev derfor taget en kopi af tilladelsen til nærmere undersøgelse, inden chaufføren kunne køre videre.
– De bulgarske myndigheder kunne efterfølgende oplyse, at de ikke havde udstedt en førerattest til den pågældende chauffør, fortæller Pernille M.A. Moesborg, anklager fra Sydøstjyllands Politi og fortsætter:
– Derfor indledte Tungvognscenter Syd en efterforskning for at finde chaufføren igen, og det lykkedes den 8. november, hvor han blev standset i Korsør af politiassistenter fra Tungvognscenter Øst. Chaufføren fremviste her samme førerattest for politiassistenterne fra Tungvognscenter Øst.
Den makedonske chauffør blev onsdag fremstillet i grundlovsforhør, hvor han blev sigtet for to forhold af dokumentfalsk.
Retten varetægtsfængslede herefter chaufføren til den 23. november.
Den sigtede kærede fængslingen.