Kendt dealsite sælger ‘Kina-varer’ til overpris

Under tillokkende rabatter på 75 procent af normalprisen sælger det danske dealsite Downtown ’no-name’-varer, som også findes på en kinesisk handelsside, til det dobbelte af markedsprisen.

Det skriver Søndagsavisen.

For blot 199 kroner kunne man for nylig købe en pandelampe, der havde en normalpris på 799 kroner. Men i virkeligheden er der slet ikke tale om et eksklusivt tilbud.

Godt nok bliver der på Downtown ikke oplyst et decideret produktnavn eller mærke, men det kan dog ses på Gaven.dk, der annoncerede tilbuddet. Derfra er der ikke langt til at se, at en tilsvarende pandelampe på den kinesiske handelsside Aliexpress kan fås til en pris på 96,95 kroner – endda med gratis fragt mod de 39 kroner, der kommer oven i prisen på Downtown.

Det vækker kritik hos Forbrugerrådet Tænk.

– Der er muligvis ikke noget klart ulovligt ved fremgangsmåden, men vi er ude i en gråzone. For i realiteten er der jo tale om omgåelse af prismarkedsføringsreglerne, hvor man lægger vægt på, at prisnedsættelser skal have et reelt indhold. Sympatisk er det i hvert fald ikke, siger vicedirektør Vagn Jelsøe til Søndagsavisen.

Tilfældet er ikke enestående. Ugen efter kunne man på Downtown købe en såkaldt suspension-sele, igen udbudt af Gaven.dk. Selen, er de seneste år blevet populær i fitnesscentrene, hvor den går under navnet TRX, men i tilbuddet på Downtown var der tale om en ‘no name’-kopi. Normalprisen på Gaven.dk var opgjort til 699 kroner, men på Downtown blev den solgt til 299 kroner.

Denne gang fremgik der hverken et mærke på selen på Downtown eller på Gaven.dk, men Søndagsavisen fandt hurtigt frem til den umiddelbart samme sele til 200 kroner på den kinesiske hjemmeside AliExpress – endda med de samme modelbilleder af en kvinde, der benytter selen.

Hos Downtown erkender salgschef Mikkel Bolander, at man ikke kan garantere, at tilbudsprisen ikke findes lavere et andet sted.

– Vi kan ikke altid helhedgarantere os imod, at der på nettet og i udlandet findes enkelte produkter magen til, som kører ekstra gode tilbud på restlagre eller mindre partier, skriver han i en mail til Søndagsavisen.