Hvis Politiets Efterretningstjeneste får det, som de gerne vil have, så skal dagbladet Politikens chefredaktør, Christian Jensen, smides i fængsel.
PET har stævnet JP/Politikens Hus, efter Politiken sidste år trykte et særtillæg med hele bogen “Syv år for PET – Jakob Scharfs tid”, som der var nedlagt fogedforbud mod at udgive.
Forbuddet kom fordi Ekstra Bladet havde bebudet, at ville bringe uddrag. I forvejen var der nedlagt forbud mod selve bogen, selvom den allerede var blevet sendt ud til flere boghandlere.
Ifølge Politiken kræver Politiets Efterretnignstjeneste at JP/Politikens Hus idømmes en bøde på 15 millioner kroner, samt at politikens chefredaktør Christian Jensen fængsles i fire måneder. Det var Christian Jensen, der i sin egenskab af chefredaktør, tog beslutningen om, at trykke hele bogen som særtillæg.
Bogen “Syv år for PET – Jakob Scharfs tid” kan frit købes i enhver boghandel.