Indland 8 år siden

39-årig dømt for at rejse til konfliktområde i Syrien

Af: Rolf Larsen
Kort: © OpenStreetMap-bidragsydere.

Kort: © OpenStreetMap-bidragsydere.
En 39-årig dansk statsborger fra Aarhus er blevet idømt seks måneders fængsel for uden tilladelse flere gange at have rejst til et konfliktområde i Syrien.

Dommen faldt i går ved Retten i Aarhus.

I 2016 vedtog Folketinget en ny lov, der gør det ulovligt at opholde sig uden tilladelse i bestemte konfliktramte områder i Syrien og Irak. Det er den lov, som den 39-årige mand blev dømt efter.

Retten fandt det bevist, at den 39-årige op til 25 gange rejste ind i Raqqa-distriktet, der ligger i Raqqa-provinsen. Det er et af de områder, der kræver en særlig fra politiet at rejse til, hvis man er dansk statsborger.

Det var den 39-åriges egen forklaring til flere medier sammenholdt med billeder og oplysninger fra hans mobil, der ledte til, at tiltalen for ulovligt ophold i området blev rejst.

Om dommen siger advokaturchef Jacob Balsgaard:

– Jeg er tilfreds med, at retten fulgte min påstand om, at den tiltalte forsætligt opholdt sig i området i Syrien, selvom det er strafbart at være der uanset, hvad dit formål er, siger Jacob Balsgaard.

Læs også Olie på Rømø – strandene er afspærret