Indland 8 år siden

Fire mænd dømt for våbenbesiddelse

Af: Rolf Larsen
Arkivfoto: succo / Pixabay

Fire unge mænd er i dag blevet dømt i en sag om besiddelse af skydevåben.

De var tiltalt for våbenbesiddelse under særligt skærpende omstændigheder som led i en bandekonflikt. Våbnet er en pistol, de fire har håndteret i oktober 2017.

Dommen faldt ved Retten i Esbjerg og alle de tiltalte blev dømt for overtrædelse af våbenloven, men retten anså det ikke for dokumenteret, at håndteringen af våbenet skete som led i en bandekonflikt.

En 21-årig mand blev idømt ubetinget fængsel i tre år, en 22-årig to år og seks måneders ubetinget fængsel, en 23-årig to år og tre måneders fængsel og en anden 23-årig to år og tre måneders ubetinget fængsel.

Anklagemyndigheden ved Syd- og Sønderjyllands Politi vil nu nærlæse dommen og dens præmisser med henblik på at vurdere, om den skal indstilles til anke.

Læs også Østre Landsret: Livstid til Peter Madsen