I går forsøgte en 25-årig mand med et trick, at slippe for en sigtelse for narkokørsel – dog uden held.
En bilist ringede kl. 12.42 til politiet og fortalte, at en bil foran ham slingtede kraftigt og kørte usikkert. En politipatrulje blev sendt til stedet og fik standset den slingrende bil på Tebbestrupvej i Randers.
Bag rattet sad en 25-årig mand, som politiet mente var kraftigt påvirket af narko. Han benægtede, at han havde taget nogen stoffer, inden han kørte.
Pludseligt fik han en cigaret af en passager på bagsædet, som han hurtigt tog et hiv af, hvorefter han smed den ud af vinduet. Han forklarede nu, at der var hash i cigaretten, så hvis han blev testet positiv for narko, var det derfor. Han havde altså ikke kørt bil i påvirket tilstand, lød forklaringen.
Betjentene tjekkede cigaretten, der ikke viste spor af hash. En narkometertest afslørede til gengæld, at den 25-årige var påvirket af stoffer. Han blev derfor anholdt og sigtet for narkokørsel. Derudover blev han sigtet efter naturbeskyttelsesloven ved at have smidt en cigaret i naturen.
En defekt baglygte og et helt nedslidt dæk kostede ham yderligere to sigtelser.


