Tre anholdt for spionage på vegne af Saudi-Arabien

Tre ledende medlemmer af organisastionen Arab Struggle Movement for the Liberation of Ahwaz, ASMLA, er blevet anholdt for spionage i Danmark på vegne af Saudi-Arabien.

I november 2018 indledte Politiets Efterretningstjeneste, PET, en efterforskning af, om de tre ledende ASMLA medlemmer offentlig thavde billiget til terror eller begået andre strafbare handlinger. Det er den efterforskning, som har ført til, at de tre ledende medlemmer er blevet anholdt og sigtet for spionage i Danmark på vegne af en saudi-arabisk efterretningstjeneste.

I forbindelse med efterforskningen mod ASMLA-medlemmerne har PET fået kendskab til, at de i perioden fra 2012 til 2018 har spioneret i Danmark på vegne af en saudi-arabisk efterretningstjeneste. De har bl.a. indsamlet oplysninger om enkeltpersoner og virksomheder i Danmark og i udlandet og videregivet disse oplysninger til en saudi-arabisk efterretningstjeneste.

– Det er i sagens natur en meget alvorlig sag. Vi hverken kan eller vil acceptere, at fremmede stater tager deres indbyrdes stridigheder med til landet, siger chef for PET, Finn Borch Andersen.

Siden efteråret 2018 har politiet efterforsket, om de tre ASMLA-medlemmer har overtrådt straffelovens § 136, stk. 2, om billigelse af terror ved at have udtalt sig positivt om et terrorangreb i Iran i september 2018. I den forbindelse har Midt- og Vestsjællands Politi og PET gennemført ransagninger hos de tre ASMLA-medlemmer og har fået kendskab til, at de tre ASMLA-medlemmer har været involveret i spionageaktiviteter i Danmark på vegne af Saudi-Arabien.

De anholdte fremstilles i morgen i grundlovsforhør med henblik på varetægtsfængsling for overtrædelse af straffelovens § 108, stk. 1. Anklagemyndigheden vil i den forbindelse anmode om lukkede døre. PET har derfor ikke yderligere kommentarer til sagen.