Det danske krav om reduktion af antallet af russiske diplometer får Moskva til at ‘drage konklusioner’

Kravet om færre russiske diplomater i Danmark er ikke faldet i god jord hos russerne.

Fredag informerede det danske udenrigsministerium  den russiske ambassadør, Vladimir Barbin, om, at bemandingen på den russiske ambassade i København skal reduceres for at matche niveauet på den danske ambassade i Moskva.

Konkret betyder det en begrænsning på 5 diplomater og 20 administrativt- og tekniskpersonel  på den russiske ambassade i København.

Men den besked er ikke blevet positivt modtaget af russerne:

“Vi betragter de danske myndigheders krav om at reducere det diplomatiske personale på den russiske ambassade i København fra 15 til 5 som endnu en manifestation af den danske ledelses fjendtlige holdning til vores land,” siger den russiske udenrigsministeriets talskvinde, Maria Zakharova, ifølge det russiske nyhedsbureau TASS og fortsætter:

“Selvfølgelig vil der heraf drages visse konklusioner.”

Reduktionen skal være gennemført senest den 29. september.