Taxapriserne er steget mere end andre transportformer

Hvis man synes, at det er blevet dyrt at tage en taxa, er det måske ikke helt forbi. Tal fra Danmarks Statistik viser nemlig, at Taxa er det transportmiddel, som er stedet mest i pris siden 2016.

Samlet set er prisen på transport steget mere end forbrugerpriserne generelt siden 2016. Det gælder både transporttjenester, altså transportformer som bus, metro, tog, fly, færge og taxa og udgifter ved at være bilejer. Indenrigsflyvning er den eneste transportform, der er faldet i pris i perioden.

-Fra september 2016 til september 2023 er forbrugerpriserne generelt steget 17,2 pct., mens det er blevet 29,9 pct. dyrere at sætte sig ind i en taxa. Samlet set er transporttjenester steget 18,1 pct., siger Asla Husgard, fuldmægtig i Danmarks Statistik.

Udover at det er blevet dyrere at praje en taxi, er prisen ved at stige ombord på en færge eller et fly med kurs ud af Danmark steget mere end forbrugerprisindekset fra september 2016 til samme måned i år. International flyvning og færger er steget henholdsvis 24,1 og 21 pct.

I samme periode er offentlig transport steget med 11,3 pct. for bus, 10,2 pct. for tog og 15,5 pct. for metro, som altså alle er steget mindre end forbrugerpriserne generelt.

Bilejere har også opleve, at udgiften til at køre i bil er steget mere end forbrugerpriserne generelt. Når man udregner den sammenlagte udgift ved at være bilejer, lyder prisstigningen på 21,6 pct. fra september 2016 til samme måned i år.

-Især prisen på benzin og diesel har ligget højt det seneste halvandet års tid, og det påvirker selvfølgelig udgiften ved at være bilejer, siger Asla Husgard.