En 23-årig mand fra Aarhus er blevet ved retten i Esbjerg blev varetægtsfængslet, sigtet for flere forhold af bedrageri.
Et af bedragerierne, han er sigtet for, skete torsdag, hvor en person udgav sig for at være fra banken og hentede et dankort hos en ældre borger i Bramming. Gerningsmanden blev siden observeret ved hæveautomaten i den pågældende bank, og han blev kort tid efter anholdt med både dankort og de hævede penge på sig.
Politiet ransagede efterfølgende den 23-åriges bopæl i Aarhus-området og de fund som politiet gjorde, indgår nu i efterforskningen.
Det er politiets opfattelse, at der er tale om organiseret økonomisk kriminalitet, hvor flere personer i forening står bag kriminaliteten.


