Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen besøger denne weekend Færøerne, hvor han blandt andet skal mødes med landsstyremand for udenrigs- og erhvervsanliggender Høgni Hoydal. Øverst på dagsordenen er et endnu tættere samarbejde i rigsfællesskabet.
Under sit besøg skal udenrigsministeren også mødes med færøsk erhvervsliv og deltage i en åbningskoncert i Færøernes nye multihal.
-”Jeg taler løbende med min færøske kollega og ser frem til at fortsætte samtalen i Tórshavn. Det er en vigtig prioritet for regeringen at styrke samarbejdet i rigsfællesskabet – ikke mindst på det udenrigs- og sikkerhedspolitiske område. Vi står i en ny geopolitisk virkelighed, der øger behovet for, at vi rykker endnu tættere sammen. Også når Kongeriget til maj overtager formandskabet for Arktisk Råd, bliver det essentielt med et stærkt samarbejde”, udtaler Lars Løkke Rasmussen i en pressemeddelelse fra Udenrigsministeriet.
Besøget varer til og med søndag. Det er anden gang Lars Løkke Rasmussen besøger Færøerne som udenrigsminister.


