Arbejdsulykker og sygdomme koster det danske samfund omkring 50 milliarder kroner om året.
Det viser en ny rapport fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA), som for første gang har beregnet de samlede samfundsøkonomiske konsekvenser af et dårligt arbejdsmiljø.
Rapporten, udarbejdet af forskere fra NFA, bygger på officielle data fra 2019 og omfatter både arbejdsulykker og erhvervssygdomme. Omkostningerne inkluderer både direkte udgifter til eksempelvis sundhedsydelser og indirekte tab i form af nedsat produktivitet, begrænset arbejdsevne og tabt livskvalitet.
– Resultaterne giver en idé om potentialet ved at skabe forbedringer af arbejdsmiljøet i Danmark, udtaler professor Kristian Schultz Hansen fra NFA.
Af de samlede omkostninger udgør indirekte tab – som nedsat produktivitet og manglende evne til at udføre daglige opgaver – cirka 28 milliarder kroner, mens tabt livskvalitet tegner sig for knap 18 milliarder kroner. De direkte udgifter beløber sig til lidt over 3 milliarder kroner.
I den undersøgte periode blev der registreret 42.635 arbejdsulykker, herunder 36 dødsfald, samt 43.245 erhvervssygdomme, hvoraf 1.733 havde dødelig udgang. Almindelige skader og sygdomme omfattede blandt andet muskel- og ledsmerter, psykiske lidelser samt kræft og lungesygdomme.
Ifølge forskerne er rapportens beregninger baseret på en metode udviklet af Det Europæiske Arbejdsmiljøagentur og de bedst tilgængelige data. De understreger dog, at der er usikkerheder forbundet med modellen, og at andre antagelser kan føre til ændringer i resultaterne.
På trods af disse forbehold viser analysen, at omkostningerne i Danmark svarer til cirka 2,1 procent af bruttonationalproduktet (BNP). Det er lavere end i flere andre EU-lande, hvor tilsvarende beregninger er blevet foretaget.
Forskerne påpeger desuden, at rapporten ikke dækker alle typer arbejdsmiljøproblemer. Faktorer som lav trivsel, høj personaleomsætning og interne konflikter er ikke inkluderet, selvom de også kan have væsentlige økonomiske konsekvenser.
– Vores resultat er et solidt bud på, hvad omkostningerne ved et dårligt arbejdsmiljø er i Danmark, siger Joachim Lynggaard Boll, forsknings- og analysechef hos NFA.


