Indland 6 måneder siden

Løkke overrasket over Trumps seneste udmelding

Af: Rolf Larsen
Lars Løkke Rasmussen –Foto: Kristoffer Jonsson/Udenrigsministeriet

Danmarks udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen er overrasket over USA’s præsident Donald Trumps seneste udmelding om told mod Danmark og syv andre lande.

På sin Facebook-profil skriver Lars Løkke Rasmussen:

-“Præsident Trumps melding kommer som en overraskelse. Formålet med den øgede militære tilstedeværelse i Grønland, som præsidenten henviser til, er jo netop at øge sikkerheden i Arktis.”, skriver Lars Løkke Rasmussen på sin Facebook-side,og han tilføjer:

-“Vi er i tæt kontakt med EU-Kommissionen og vores øvrige partnere om sagen.”

I en officiel udtalelse udsendt af Udenrigsministeriet efter Trumps told-udmelding hedder det fra Lars Løkke Rasamussen:

-“Tidligere på ugen havde vi et konstruktivt møde med vicepræsident Vance og udenrigsminister Rubio. Formålet med den øgede militære tilstedeværelse i Grønland, som præsidenten henviser til, er at styrke sikkerheden i Arktis. “

Samt:

-“Vi er enige med USA i, at der er behov for at gøre mere, da Arktis ikke længere er et lavspændingsområde. Netop derfor intensiverer vi indsatsen sammen med vores NATO-partnere i fuld åbenhed over for vores amerikanske allierede.”

Læs også: Kræver stadig Grønland: Trump indfører told mod otte europæiske lande.

Læs også Garanterer støtte til Ukraine i ti år