Midt- og Vestjyllands Politi anholdt mandag to kvinder, der mistænkes for at have bedraget eller forsøgt at bedrage flere ældre borgere i Brande-området. Anholdelsen skete efter hurtige anmeldelser fra borgere, og politiet opfordrer nu andre mulige ofre til at henvende sig.
-”Det var rigtig godt, at der var nogen, der reagerede og ringede til politiet med det samme. Det er grunden til, at vi mandag kunne tage de to kvinder på fersk gerning hjemme hos en ældre borger,” siger politikommissær Kresten Breinhild fra politiets centrale efterforskningsafdeling.
Flere ældre i områderne omkring Nørre Snede, Ejstrupholm og Brande blev mandag kontaktet telefonisk af personer, der udgav sig for at være fra banken eller politiet. Under påskud af, at der var mistænkelig aktivitet på deres konti eller risiko for indbrud, blev de overtalt til at udlevere kontanter, hævekort og smykker til en såkaldt ”sekretær”, som blev sendt til deres hjem.
Politiet formoder, at de to kvinder kan have flere ofre end dem, man allerede kender til, og beder derfor alle, der måtte have udleveret værdier under lignende omstændigheder, om at kontakte politiet på telefon 114.

