Udland 5 måneder siden

Bil og lastbil i frontalulykke

Af: Rolf Larsen
Foto: Foto: Oliver Thelen

Politi og redningsmandskab blev ved halv seks-tiden mandag morgen kaldt ud til et alvorligt færdselsuheld på Bundesstraße 56n i Nordrhein-Westfalen.

Uheldet sket, da en Chevrolet Spark med belgiske nummerplader kørte ad Bundesstraße 56n fra Heinsberg i retning mod Holland. Af endnu ukendte årsager kom bilen over i den modsatte kørebane og kolliderede frontalt med en lastbil. Som følge af sammenstødet blev føreren alvorligt, livstruende kvæstet og sad fastklemt i bilen.

Da det indledningsvis blev meldt, at ulykken var sket mellem byerne Gangelt og Birgden, blev brandvæsenet i Gangelt først alarmeret til stedet. Den først ankomne redningstjeneste korrigerede dog ulykkesstedet til at være på Selfkant Kommunes område, hvorefter enhederne Höngen-Saeffelen og Millen-Tüddern fra brandvæsenet i Selfkant også rykkede ud for at yde assistance.

Mens redningstjenesten tog sig af den kvæstede fører, fjernede brandfolkene bilens tag ved hjælp af hydraulisk redningsudstyr, så føreren kunne reddes ud af bilen så skånsomt som muligt. Føreren blev efterfølgende fløjet med redningshelikopteren Christoph Dortmund til et hospital med højt specialiseret behandling.

Lastbilchaufføren fik et chok ved ulykken og måtte med lettere skader bringes til et nærliggende hospital.

Vejen blev spærret i begge retninger under redningsarbejdet og der opstod kø. I forbindelse med køen skete der få meter før ulykkesstedet endnu et trafikuheld, hvor to personbiler kolliderede. Begge førere blev lettere kvæstet og havde behov for lægehjælp. Brandvæsenets mandskab tog sig af de to førere, indtil yderligere redningskøretøjer ankom. Også disse to førere blev efterfølgende transporteret til nærliggende hospitaler med lettere skader.

Læs også Nyt skyderi på amerikansk universitet