Belarus har torsadag vedtaget et lovforslag, der skal slå ned på LGBTQ+-rettigheder, i et tiltag der minder om en lignende lov i Rusland.
Homoseksualitet blev afkriminaliseret i Belarus i 1994 efter Sovjetunionens sammenbrud, men landet anerkender ikke ægteskaber mellem personer af samme køn.
Med den nye lov bliver det strafbart at fremme eller omtale homoseksuelle forhold og kønsidentitet positivt og også “propaganda” for kønsskifte og det Også “propaganda” for kønsskifte og det at fravælge at få børn omfattes af loven. Ovetrædelser kan føre til Overtrædelser kan føre til bøder, samfundstjeneste eller op til 15 dages fængsel.
Loven mangler præsident Aleksandr Lukasjenkos underskrift for at træde i kraft, men det ventes kun at være en formalitet.
