Indland 12 timer siden

NATO’s forsvarschefer samlet i København: Fokus på Rusland, Ukraine og oprustning

Af: Rolf Larsen
Foto: Forsvaret

Forsvarscheferne fra NATO’s 32 medlemslande har fredag og lørdag været samlet i København til den årlige konference i NATO’s Militærkomité.

På mødet har forsvarscheferne sammen med NATO’s to strategiske chefer drøftet opfølgningen på beslutningerne fra NATO-topmødet i Ankara. På dagsordenen har blandt andet været alliancens kollektive forsvar og afskrækkelse, ny teknologi og støtten til Ukraine.

Formanden for NATO’s Militærkomité, admiral Giuseppe Cavo Dragone, sagde ved åbningen, at fokus nu flyttes fra økonomiske tilsagn til konkrete militære kapaciteter.

– Vi vil udføre det arbejde, der følger af Ankara-topmødet, mens vi flytter fokus fra at forpligte os på budgetter til at levere de kapaciteter, der vil gøre NATO i stand til at afskrække modstandere og forsvare det euroatlantiske område, sagde han.

Peger på russiske aktiviteter

På en fælles pressekonference med den danske forsvarschef, general Michael Wiggers Hyldgaard, fremhævede Cavo Dragone det, han betegnede som russisk hensynsløs adfærd.

Han henviste blandt andet til krænkelser af luftrum, dronehændelser og hybride aktiviteter.

– NATO er fortsat årvågen. NATO er fortsat klar. Og NATO vil gøre, hvad der er nødvendigt for at forsvare hver en tomme af allieret territorium, sagde Cavo Dragone.

Michael Wiggers Hyldgaard fremhævede blandt andet styrkelsen af alliancen, udviklingen af teknologi og støtten til Ukraine.

– Vi vil gøre, hvad der kræves for at forsvare vores fælles frihed og transatlantiske sikkerhed, sagde den danske forsvarschef.

Forsvarscheferne har også drøftet NATO-landenes militære beredskab og evnen til at operere på tværs af forskellige militære domæner. Forsvarsindustrien var ligeledes på dagsordenen med et budskab om, at de allierede er klar til at købe materiel i stor skala, mens industrien skal kunne levere hurtigt og forudsigeligt.

Tysk general valgt som kommende formand

Under konferencen blev den kommende formand for NATO’s Militærkomité også valgt.

Valget faldt på den tyske forsvarschef, general Carsten Breuer. Han skal overtage posten i sommeren 2027 og sidde som formand i tre år.

NATO’s Militærkomité mødes med medlemslandenes forsvarschefer to gange om året i NATO’s hovedkvarter i Bruxelles. Derudover afholdes én årlig konference i et medlemsland. Næste plenarmøde er planlagt til januar 2027 i Bruxelles.

Læs også Vi skændes mindre på jobbet