EU-Kommissionen har godkendt Temus handlingsplan for at rette op på flere overtrædelser af EU’s Digital Services Act (DSA).
Det rapporterer euronews.com
Temu lover at gennemføre en risikoanalyse og holde tæt øje med tiltag, der skal forhindre salg af ulovlige varer på platformen, og at optrappe indsatsen efter behov. Ifølge Kommissionen vil den kinesiske netbutik også gennemgå, hvordan Temus anbefalingssystemer kan forstærke spredningen af ulovlige produkter.
I maj fik Temu en EU-bøde på 200 millioner euro for at have tilladt salg af ulovlige varer som farligt babylegetøj og defekte opladere. Bøden fulgte en formel undersøgelse, der blev indledt i oktober 2024, om Temu levede op til sine forpligtelser som en udpeget “Very Large Online Platform” under DSA.

