112 14 timer siden

Magasin: Ingen tegn på læk af kundedata efter IT-hændelse

Af: Rolf Larsen
Illustration: 365Nyheder.dk/AI

Magasin har efter undersøgelser af uautoriseret aktivitet i virksomhedens IT-systemer ikke fundet tegn på, at kundedata er blevet lækket eller gået tabt. Til gengæld har uvedkommende fået adgang til fortrolige oplysninger om nuværende og tidligere medarbejdere.

Hændelsen blev opdaget 18. oktober. Magasin har orienteret de berørte medarbejdere direkte og tilbyder dem hjælp og vejledning.

-»Det er en vigtig afklaring, at vi indtil videre ikke har fundet tegn på, at vores kunders oplysninger er lækket eller gået tabt. Det er samtidig en alvorlig situation for de medarbejdere, hvis fortrolige oplysninger er kommet i uvedkommendes hænder,« siger Peter Fabricius, administrerende direktør i Magasin du Nord.

Virksomheden undersøger fortsat, hvordan uvedkommende fik adgang til oplysningerne. Magasin samarbejder med relevante myndigheder og specialister om at begrænse konsekvenserne og styrke IT-sikkerheden.

Læs også Dom i stor sag om groft hæleri