Indland 8 år siden

OK18: Splittelse i nat om aftale: LO-forbund siger ja – akademikere og FTF siger nej

Af: Rolf Larsen
Arkivfoto: Rolf Larsen.

Arkivfoto: Rolf Larsen.

LO-forbundende på det regionale område har i nat indgået sagt ja til et overenskomstforlig på det regionale område. FTF og AC har sagt nej.

I en pressemeddelelse fra LO-forbundene heddet det: “Vi kan sætte flueben ved vores krav. Derudover har vi fået afskaffet det uretfærdige privatlønsværn og dermed sikret, at offentlige ansattes løn fremover følger lønnen for private kolleger. Det er en entydig sejr for dansk fagbevægelse og for vores medlemmer.”

Mere præcist drejer forliget sig om en lønstigning på 8,1% – kravet fra lønmodtagerne var 8,17%. Desuden en ligelønspulje og en lavtlønspulje, til at mindske forskelle. Også en rekrutteringspulje til blandt andet SOSU-personale er det blevet til.

Om spisepausen skriver forbundende: “Medlemmer, der i dag har ret til spisepause, har fortsat denne ret, og vi er blevet betrygget i, at de også vil have den i fremtiden”.

Selvom LO-forbundende nu har sagt ja til forliget, så bakker man fortsat op om lærernes ret til en forhandlet arbejdstidsaftale og man håbet, at man med forliget kan bane vej for en løsning for alle.

Læs også Kvinde udsat for røveri efter besøg på kirkegård