Udland 9 timer siden

Kaja Kallas: USA presser Ukraine til overgivelse på Putins vilkår

Af: Mette Sørensen
Kaja Kallas. Foto: Stenbocki maja (CC BY-NC 2.0)

EU’s udenrigschef Kaja Kallas anklager USA for at presse Ukraine til at overgive sig på vilkår, der kun gavner Vladimir Putin.

Det rapporterer euronews.com

Hun sagde tirsdag i Europa-Parlamentet, at amerikanske forhandlere i omkring halvandet til næsten to år har forsøgt at skubbe Ukraine i retning af en kapitulation, og at Ukraine ikke er gået med til det, fordi Europa har støttet landet.

Kallas mente samtidig, at Europa skal sidde med ved forhandlingsbordet for at balancere linjen fra Det Hvide Hus, som hun beskrev som stadig mere hældende mod Moskvas interesser.

Kallas kritiserede også Rusland for en væbnet blokade i Sortehavet og for at afvise en energivåbenhvile, mens EU-Kommissionen, Nato, Tyskland, Frankrig, Storbritannien og Polen tirsdag sendte topfolk til Oslo til en ny runde fredsforhandlinger.

Læs også Tidligere FBI vicedirektør fyret af USAs justitsminister