Stor overraskelse: Kongen fortæller i ny bog

Det var til stor overraskelse for alle, da Politikens Forlag i dag udsendte en ny bog om og med Kong Frederik X.

Bogens omslag. Politikens forlag

Det lykkedes forfatter og forlag at holde projektet hemmeligt for offentligheden, og kunne udgive bogen blot tre dage efter tronskiftet.

I bogen fortæller Danmarks nye konge blandt andet om sit valgsprog – eller kongeord – “Forbundne, forpligtet, for Kongeriget Danmark”. Ord, som vagte opsigt, da den nyudråbte konge sagde dem, i forbindelse med sin tale fra balkonen på Christiansborg Slot. Mange undrede sig over, at Gud f.eks. ikke var nævnt, ligesom ordene også hurtigt blev genstand for fortolkninger. I bogen fortæller Kong Frederik med egne ord om sine tanker og overvejelser bag ordene.

Det er forfatteren Jens Andersen, som har lagt øre og pen til, når kongen fortæller om sit forhold til kongerækken, danmarkshistorien, kristendommen, rigsfællesskabet, men også om familien, ægteskabet med Dronning Mary og sin rejse gennem livet fra ung kronprins til moden mand, familiefar og monark.