Danmark sætter gang i udbud for at fylde gaslagrene før vinteren

Energistyrelsen har bedt Gas Storage Denmark om at iværksætte et udbud, der skal sikre en højere fyldning af Danmarks underjordiske gaslagre forud for den kommende vintersæson.

Initiativet skal bringe Danmark tættere på EU’s krav om, at medlemslande med gaslagre har disse fyldt 90 procent senest 1. november.

Ved udgangen af juni var de danske gaslagre fyldt 33 procent, hvilket var under EU-delmålet for 1. juli på 60 procent. Med det forestående udbud ønsker Energistyrelsen at sikre, at Danmark når det fælleseuropæiske mål, der blev indført efter Ruslands invasion af Ukraine som led i at styrke den europæiske forsyningssikkerhed.

”Forsyningssituationen er overordnet god. Men Danmark er et stykke fra EU-målet, vi skal nå, og derfor har vi en forpligtelse til at handle. Der er gas på markedet, og udbuddet skal bidrage til, at mere af den gas bliver placeret i de danske lagre. Det vil bidrage til forsyningssikkerheden hen over vinteren,” siger Peter Christian Baggesgaard Hansen, vicedirektør i Energistyrelsen.

Danmark har adgang til gas fra Norge via Baltic Pipe og er desuden godt forbundet til nabolandene. Landets egen gasproduktion fra Nordsøen overstiger samlet set det årlige forbrug, og biogas udgjorde sidste år 38 procent af det samlede danske gasforbrug. Den stabile adgang til gas betyder, at forsyningssikkerheden generelt er robust, men en højere lagerbeholdning vil styrke situationen yderligere i vintermånederne.

Udbuddet forventes afholdt i september og giver gashandlere mulighed for, mod betaling, at forpligte sig til at have en bestemt mængde gas på lager på et givent tidspunkt. Alt materiale vedrørende udbuddet vil blive tilgængeligt på EU’s udbudsportal og vil være på engelsk.

Danmarks gaslagre udgør omkring en procent af EU’s samlede lagerkapacitet. I slutningen af juni var de europæiske gaslagre i gennemsnit fyldt 58 procent, hvilket svarer til niveauet for tidligere år.