Med påsken og højsæson for charterrejser lige om hjørnet advarer en ny undersøgelse om risikoen ved dårlige buffetvaner.
Ifølge en YouGov-måling for Gjensidige undlader 15 procent af danskerne at tage basale hygiejneforanstaltninger som håndvask eller håndsprit, før de tager mad fra buffeten.
-”Selvom det kun er en mindre gruppe, der springer hygiejnen over, kan konsekvenserne være store,” siger Lene Ovesen, direktør for Rejseskade i Gjensidige og tilføjer:
-”Bakterier spreder sig hurtigt i et buffetmiljø, og resultatet kan i værste fald være, at både én selv og andre gæster må tilbringe flere feriedage på hotelværelsets toilet.”
En tidligere undersøgelse viser desuden, at knap fire ud af ti danskere har fået ødelagt feriedage på grund af mavevirus. Ifølge Gjensidige kan god hygiejne og hurtig kontakt til rejseforsikringen være afgørende, hvis uheldet er ude.


